گفت و گو - کشتی

يکشنبه 15 اسفند 1395-21:12

کد مطلب:39605


مدیر عامل باشگاه ستارگان ساری در گفتگو با ورزش جوان:

با هدف خدمت به ورزش اول کشور در لیگ جدید شرکت می کنیم

مهندس مرتضی قربانی در خصوص برگزاری لیگ فصلی و تغییر آن به لیگ 300 روزه گفت: لیگ فصلی لیگ نبود، بلکه تورنمنت دوروزه بود و البته لیگ 300 روزه هم بی عیب و نقص نیست، اما هدف ما برای حضور در لیگ خدمت به جامعه کشتی است و با این هدف باز هم در این مسابقات شرکت می کنیم.
با هدف خدمت به ورزش اول کشور در لیگ جدید شرکت می کنیم

به گزارش ورزش جوان، چند سالی است که با تغییر شیوه برگزاری مسابقات لیگ برتر از سوی فدراسیون کشتی، این مسابقات از تب و تاب گذشته برخوردار نبوده و در واقع فدراسیون کشتی نتوانسته است رضایت اهالی کشتی را در برگزاری لیگ به صورت فصلی جلب کند. از این رو این فدراسیون با کمک کمیته لیگ و با تجدید نظر در سبک برگزاری آن و گرایش به همان لیگ سال های گذشته به صورت رفت و برگشت و با طرح برگزاری لیگ با نام 300 روز کشتی، تصمیم گرفت بار دیگر  تماشاگران و اسپانسرها را به سوی خود جذب کرده و شور و هیجان را به لیگ باز گرداند.

در همین راستا گفتگوی ورزش جوان با مهندس مرتضی قربانی، مدیر عامل باشگاه ستارگان ساری و یکی از مربیان مازندرانی که سال های زیادی در لیگ کشتی فعالیت می کند را در زیر می خوانید:

* شروع فعالیت در لیگ برتر

از سال 1390 با نام های مختلف از جمله شهدای ساری و پیشگامان آسانسور مازندران و به سرمربی گری بنده در لیگ دسته یک کشتی کشور شرکت کردیم و در سه سال متوالی نائب قهرمان این مسابقات شدیم.

پس از آن سعی کردیم تشکیلات منسجمی را  در راستای خدمت به ورزش اول کشور ایجاد کنیم و خوشبختانه موفق شدیم با دریافت مجوز رسمی از مراجع ذیصلاح باشگاه ستارگان ساری را تاسیس کرده و در رده های سنی مختلف شروع به فعالیت کنیم.

قبل از اینکه با تیم ستارگان ساری در لیگ برتر شرکت کنیم، با تیم جوان شهدای ساری با سرمربی گری بنده و مدیریت  آقای عسگری محمدیان در لیگ حاضر شدیم که دقیقا اخرین سالی بود که لیگ برتر به شکل گذشته و رفت و برگشت برگزار می شد. و با وجود تیم های قدرتمند و متمول، حضور درخشانی در این پیکارها داشتیم.

* حضور درخشان تیم ستارگان در لیگ فصلی

اما از سال 1393 قوانین برگزاری لیگ تغییر کرد و به صورت فصلی برگزار شد. تیم ستارگان ساری نیز بدون توجه به مسائل حاشیه ای و در راستای تحقق اهدافش که خدمت به کشتی کشور بود، از همان سال نخست در این لیگ شرکت کرد. البته در سال نخست فقط در یک فصل این مسابقات شرکت کردیم که به مقامی بهتر از چهارکین نرسیدیم. ولی در ابتدای سال 1394 با جوانگرایی و ایجاد انگیزه در بین جوانان مستعد کشتی استان به خصوص شهر ساری، حضور درخشانی در این مسابقات داشتیم به جایگاه نائب قهرمانی فصل اول دست پیدا کنیم. در دوره های بعدی نیز این عنوان برای چندبار دیگر نیز کسب شد . البته تمامی این سال ها پشت سر تیمی متمول با صرف هزینه های میلیاردی به نام بیمه رازی اقرار گرفتیم .

البته حضور چنین باشگاه هایی که حاضرند هزینه زیادی برای کسب عنوان قهرمانی لیگ انجام دهند، شاید به ضرر باشگاه های مثل ستارگان ساری که کم خرج تر است باشد، اما در نهایت به خاطر تزریق پول به بدنه کشتی کمک شایانی به این ورزش می کند. البته رقابت ما با این تیم اغلب نزدیک بود و حتی گاها شانس پیروزی را نیز داشتیم.

* حضور در رقابت های باشگاه های جهان

با تمام مشکلات مالی موجود دو سال متوالی در باشگاه های جهان شرکت کردیم، سال گذشته به مقام پنجمی رسیدیم و امسال هم با اینکه این مسابقات در اوکراین برگزار می شد، با تمام محدودیت های مالی موجود، با تیمی بومی و جوان در این پسابقات حاضر شدیم با دو پیروزی و دپ باخت به مقام ششمی دست یافتیم.

* این لیگ نیست، تورنمنت دو روزه است

فلسفه لیگ یعنی رفت و برگشت. مفهوم لیگ به هیچ وجه در برگزاری مسابقات به صورت متمرکز و فصلی ادا نمی شود و در واقع مسابقات فصلی، تورنمنتی است که در مدت دو روز برگزار می شود.

قبل از برگزاری لیگ فصلی، سال های سال مسابقات لیگ به صورت رفت و برگشت برگزار می شد و سال به سال رونق می گرفت، بار ها شاهد بودیم که سالن 5 هزار نفری سید رسول حسینی به خاطر میزبانی تیم های مازندرانی در لیگ  مملو از جمعیت شد، اما در دو سه سال اخیر برگزاری لیگ به صورت فصلی اصلا مورد استقبال تماشاگران و اسپانسر ها قرار نگرفت ئ آن تب و تاب گذشته را نداشت. لیگ برای سه سال بسیار سرد برگزار شد. گرچه به دلیل مستعد بودن کشتی گیران داخلی رقابت های خوبی را شاهد بودیم، اما وقتی سالن مسابقات خالی از تماشاگر باشد، هر چقدر هم که مسابقات خوب برگزار شود، هیجان لازم را نخواهد داشت. در نتیجه برای برگزاری لیگ باید دنبال راه هایی باشیم که بتواند تماشاگران و اسپانسرها را راضی کرده و به سمت خود بکشد.

حضور تنها چهار تیم در لیگ فصلی سال 95 در واقع یک فاجعه بود که کسی به عمق آن پی نبرد.

* راه کارهای مناسب برای شکوفایی لیگ

به نظر من طرح 300 روز کشتی هم مردم را راضی نخواهد کرد. ما نباید کشتی گیران را برای مدت طولانی درگیر لیگ کنیم، بلکه می بایست لیگ را در مدت زمان سه الی 4 ماهه برگزار کرده و به آن خاتمه دهیم.

مسابقات لیگ حتما باید به صورت مستمر برگزار شود و اگر هر هفته نشد، حداقل یک هفته در میان مسابقات را برپا کنیم، نه اینکه امروز هفته اول آن برگزار شود و هفته بعدی را یک ماه دیگر برگزار کنیم. برای مثال اگر ما این هفته در ساری میزبان بودیم، حداقل می بایست سه هفته بعدی مجددا میزبان باشیم.

برای حضور در لیگ باید دست باشگاه ها را برای جذب کشتی گیر باز گذاشت. ممکن است خیلی از باشگاه ها با ولخرجی تیمی به مراتب قدرتمندتر از دیگر تیم ببند، اما دنیای حرفه ای ورزش و لیگ همین است و کسی حق اعتراض ندارد. کسی نمی تواند از رئال مادرید ایراد بگیرد که چرا این همه ستاره می خرد و پول خرج می کند. در نتیجه هر کس پول بیشتری دارد.

اگر تعداد کشتی گیرها در هر تیم اضافه شود و هر تیم مجاز به جذب فقط دو ملی پوش باشد و یا اینکه از حضور کشتی گیران ملی پوش برای حضور در اوزان اختصاصی خود به دلیل وزن کم کردن های مکرر در لیگ جلوگیری شود، بسیاری از مشکلات لیگ برطرف می شود. این فقط در حد پیشنهاد من است و مطمئنا اگر گروهی موظف شوند تا کنکاش کنند، راه های خیلی خوب و مفیدی برای برگزاری لیگ خواهند یافت.

البته اینکه اسپانسرها و باشگاه ها با چه هدفی در لیگ شرکت می کنند، خیلی مهم است. ما در این سال ها تماش تلاشمان را به کار بستیم که با کمترین بضاعت ممکن با حضور در لیگ فرصت حضور جوانان با استعداد در لیگ را فراهم کنیم و تا با این کار قدمی در رشد و شکوفایی کشتی کشورمان برداریم. اما اگر حمایت فدراسیون نشینان از باشگاه هایی مثل ستارگان که پای ثابت لیگ هستند، نباشد، مطمئنا موجب دلسردی می شود.

بنده سالهاست در لیگ برتر تیمداری می کنم، اما در این مدت حتی یکبار هم نشده که فدراسیون برای ما به عنوان مربیان و مدیران تیم های لیگ برتری جلسه  و یا دور هم اندیشی در قالب آموزش و یا نکات دیگر برگزار کند.

متاسفانه در این سال ها فقط خواستیم لیگ را برگزار کنیم و هیچ فکر اصولی پشت آن نبوده است، در صورتی که اگر اساسی کار کنیم و یک سازمان لیگ خوب و با برنامه و با رییس مستقل داشته باشیم، می توان قدم های مثبتی در این راه برداشت.

* هدف داریم و در راستای هدفمان بازهم در لیگ شرکت می کنیم.

اگر شخص یا نهادی هدف خدمت کردن به کشتی را داشته باشد، در هر شرایطی طوری برنامه ریزی می کند که به هدفش برسد. فرصت دادن به جوانان برای حضور در لیگ خدمت بزرگی است که می خواهیم انجامش دهیم، از این رو باز هم در لیگ شرکت می کنیم، البته با رعایت اصول خود و با جوانانی که مجبور نباشند به طور غیر معقول وزن کم کنندو آسیب ببینند.

* عملکرد خادم خوب بود، اما خاص نبود.

رسول خادم پس از اینه سکان فدراسیون کشتی را در دست گرفت، قدم های خیلی خوبی در راستای پیشرفت و گسترده شدن تشکیلات فدراسیون برداشت. از ارائه برنامه های متنوع و برگزاری مسابقاتی مانند اپن گرفته تا فعالیت در عرصه بین المللی و برگزاری هر چه باشکوه تر تورنمنت ها، همه و همه گواه عملکرد مناسب آقای خادم بود.

در کسب نتیجه هم باید بگویم که نتایج خوبی کسب کرد، اما این نتایج خارق العاده و خاص نبود. شاید اگر اشخاص دیگری هم مسئولیت فنی کشتی کشورمان را در دست می گرفتند، تا حدودی این نتایج را کسب می کردند، زیرا پتانسیل ورزش کشتی در بین جوانان کشورمان بسیار بالاست و این از استعدادهای ذاتی نشات می گیرد.

این را هم اضافه کنم که دخالت مستقیم آقای خادم در تمامی بخش ها اصلا نمی تواند مفید فایده باشد. برای مثال اگر محمد طلایی را به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب می کنیم ، باید حدود اختیاراتش را مشخص کنیم و بگذاریم در محدوده اختیاراتش کار کند و نتیجه اش را ببینیم، و یا اینکه تشکیل شورای فنی و کمیته های دیگر در فدراسیون کار بسیار ارزنده ای بود، اما آیا این کمیته ها اختیارات لازم را دارند؟

در کل باید بگویم که عملکرد فدراسیون آقای خادم مطلوب بود، اما جامع و کامل و بی عیب و نقص نبود که امیدوارم در آینده با رفع اشکالاتش کامل تر شود.


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نام:
ایمیل: